Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

CIA’den ‘El-Kaide’ açıklaması: 1-2 sene içinde ABD’yi korkutma eder ülkü gelebilir

1 hafta önce
6 kez görüntülendi

CIA’den ‘El-Kaide’ açıklaması: 1-2 sene içinde ABD’yi korkutma eder ülkü gelebilir
Reklam

Başkent Washington’da düzenlenen 2021 İstihbarat Zirvesi’ne katılan Amerikan istihbarat kurumlarının yetkilileri, birkaç sene içinde El-Kaide’nin Afganistan’da yeniden güçleneceği iddiasında bulundu.

Zirvede konuşan CIA Direktör Yardımcısı Cohen, “El-Kural’nin Afganistan’a içten bazı potansiyel hareketliliklerinin emarelerini şimdiden görmeye başladık. şimdi çok erken fakat bu süreci yakından izleyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

El-Kural’nin Afganistan’da baştan güçleneceği öngörüsünü paylaşan Cohen, “Ne zaman El-Kaide veya hatta DEAŞ-H, ABD’yi korkutma edecek kapasiteye ulaşabilir? 1-2 yıllık süre dilimi kulağa muhtemel geliyor.” yorumunu yaptı. Cohen keza, Afganistan içindeki istihbarat kapasitelerinin önceki düzeyde olmadığını belirtti.

Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Scott Berrier da El-Kural’nin 1-2 yıl içinde Afganistan’da çabuk bir şekilde gücünü artırıp sonrasında ABD anakarasını korkutma eder noktaya gelebileceğini savundu.

ABD yönetimi 20 takvim savaşın gerisinde 31 Ağustos’ta Afganistan’daki son askerini de geri çekmiş, ülkedeki Amerikalılar ile ABD’ye yardım olan çok sayıda Afgan’ı terhis etmişti.

ABD istihbaratı ise Afgan yönetiminin seri bir şekilde çökmesini öngörememesi sebebiyle Washington’da eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık