Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

ABD’de çarpıcı ‘Trump’ iddiası: Çin’e iki kez güvence verdi

1 hafta önce
2 kez görüntülendi

ABD’de çarpıcı ‘Trump’ iddiası: Çin’e iki kez güvence verdi
Reklam

Washington Post gazetecileri Bob Woodward ve Robert Costa göre yazılan ve yakında yayına çıkacak olan “Tehlike” başlıklı kitabın ortaya meydana çıkan bazı kısımlarında, Milley’in 30 Ekim 2020 ve 8 Ocak 2021’de edinmek üzere iki kere Çinli mevkidaşı Li’yi aradığı ve iki devlet arasında savaşın çıkmasına müsade vermeyeceklerini söylediği ileri sürüldü.

Milley’in ilk görüşmesinde bir saldırı durumunda mevkidaşını evvelden uyaracağına dair söz verdiği iddia edilen kitapta, “Milley, ‘General Li, Amerikan hükümetinin kararlı olduğu ve her şeyin yoluna gireceği konusunda sizi temin ederim. Size saldırmayacağız veya size karşı herhangi bir kinetik işlem yürütmeyeceğiz’ dedi.” ifadesine yer verildi.

Kitapta, eski Başkan Trump destekçilerinin, 6 Ocak’ta Kongre binasını basmasından sonradan 8 Ocak’ta yapılan görüşmenin ise Çin’in, Kongre olaylarıyla ilgili korkularını teskin etmek için olduğu kaydedildi.

Bu görüşmede ise Milley’in Li’ye, “Yüzde yüz istikrarlıyız. Her şey yolunda. Oysa demokrasi ara sıra böyle baştan savma olabiliyor.” dediği öne sürüldü.

Kitapta hem Milley’in, Asya ve Pasifik bölgesinden sorumluluk sahibi ABD Hint-Pasifik Komutanlığını denetleyici amirali aradığı ve bazı askeri tatbikatları ertelemesini tavsiye ettiği ileri sürüldü.

Benzer kitapta Milley’in, üstteki düzey yetkililerden, Trump’ın nükleer tabanca yararlanma emrini vermesi halinde kendisinin bu sürece müdahil olmasını sağlamaları için “ant” etmelerini istediği iddia edildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de 6 Ocak olaylarından daha sonra Milley ile Trump’ın savaş çıkarmasını veya nükleer silah faydalanma emri vermesini durdurmak için “mevcut önlemler” hakkında konuştuğunu ve bu konuda güvence aldığını açıklamıştı.
 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık