Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

ABD’de California Valisi Gavin Newsom, halk oylaması sonucunda görevinde kaldı

1 hafta önce
8 kez görüntülendi

ABD’de California Valisi Gavin Newsom, halk oylaması sonucunda görevinde kaldı
Reklam

Oyların yüzde 60’tan fazlası sayıldıktan sonradan eyaletin yüzde 66,6’sından onaylama aldığı ortaya çıkan Newsom zaferini ilan etti.

Vali Newsom, zafer konuşmasında, bu referandumda California halkının, bilime, aşılara, yeni alıcı koronavirüs (COVID-19) salgınını sona erdirmeye, özgürce oy vermeye, kadınların kendi bedenleriyle ilgili kararları alabilmesine, çoğulculuğa, hesaplı, sosyal ve çevresel adalete “evet” oyu verdiğini söyleyerek, herkese teşekkür etti.

Referandumdaki başarısı, Newsom’un politikalarının ve özellikle de sıkı COVID-19 tedbirlerinin California halkından onay aldığı biçiminde yorumlandı.

Öteki yandan, valinin en yakın rakibi olan Cumhuriyetçi ve Trump yanlısı Larry Elder’ın en az ücrete, analık iznine, kürtaja ve COVID-19 düzenlemelerine aleyhinde politikalarının, ABD’nin en ilerici eyaletlerinden California’da tepki görmesinin, Newsom’un başarısına katkı maddesi sağladığı yorumu yapıldı.

Nüfusu 40 milyona yakında olacak olan eyalette halk oylaması için yaklaşık 22 milyon seçmenin adresine oy pusulaları gönderildi.

Hassas antika bir vazo gibidir.” diye açıklama yaptı.

Referandum niçin önemliydi?

Seçmenlerin üçte ikisinin Halkçı olduğu California’da yaz aylarında yapılan anketlerin sonuçlarına göre Halkçı Newsom’un görevden alınarak yerine Cumhuriyetçi aday Larry Elder’ın geçmesi mümkün görünüyordu.

Demokratların kalesi olarak görülen eyaletin kaybedilmesi, Demokratlar için ara seçimlere bir yıl kala manâlı bir moral bozukluğu ve utanç kaynağı olmasının ötesinde, ABD Senatosunda çoğunluğu yitirmelerine niçin olabilirdi.

Demokratlar, 88 yaşındaki California Senatörü Dianne Feinstein’ın afiyet sorunları nedeniyle görevden çekilmesi ve yerine California Valisi göre atanacak senatörün bir Cumhuriyetçi olması durumunda, ABD Senatosunda Cumhuriyetçilerin çoğunluğu ele geçirmesinden üzüntü ediyordu.

Anket sonuçları, Bernie Sanders ve Elizabeth Warren gibi isimlerin Newsom’a desteklerini açıklaması, ABD Başkanı Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in de kampanya için sahaya inmelerine niçin oldu.

Newsom niçin görevden gücüne gitmek istendi?

California eyaleti uzun zamandır evsizlik, yüksek vergiler ve yaşam pahalılığının yanı sıra yaz aylarında orman yangınları ile mücadele ediyor.

Newsom’u referanduma taşıyan en büyük niçin olaraksa COVID-19 konusundaki kriz yönetimi ve salgına aleyhinde alınan tedbirleri her endüstriden eşdeğer biçimde istek etmemesi gösterildi.

Geçen kasım ayında Newsom’un kendi koyduğu COVID-19 kurallarına uymayarak topluluk bir restoranda maske takmadan yemek yerken görüntülenmesi özellikle tepki çekmişti.

Ama, Newsom görevden alınmasına neden olan COVID-19 krizini kampanyasında yine merkeze yerleştirdi.

Zira referandumda Valiye alternatif adaylar arasında lider durumda bulunan Cumhuriyetçi radyo programcısı Larry Elder, göreve gelmesi durumunda COVID-19 maske ve aşı düzenlemelerini kaldırmaya söz vermişti.

Görevden alma referandumu nedir?

California’da valilerin göreve gelirken aldıkları oy sayısının yüzde 12’si kadar imza toplandığında görevden alma referandumu düzenleniyor.

Bu referandumlarda, oy pusulalarında seçmenlere valinin görevden alınmasını isteyip istemedikleri ve istiyorlarsa yerine kimin geçmesini istedikleri soruluyor.

Referandumda seçmenlerin yüzde 50’den fazlası valinin görevden alınmasını onaylarsa, ikinci bölümde en fazla oy bölge isim vali seçiliyor.
 

.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık