Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

ABD’de alarm! Yoğun bakım ünitesi bulunamıyor

1 hafta önce
8 kez görüntülendi

ABD’de alarm! Yoğun bakım ünitesi bulunamıyor
Reklam

New York Times’ın derlediği verilere tarafından güneydeki eyaletlerde her dört hastaneden biri yoğun bakım ünitelerinin yüzde 95’i aşkın oranlarda doymuş olduğunu bildirdi. Ülkede Kovid-19 vaka sayısının en düşük seviyede olduğu haziranda ise 10 hastaneden birinin yoğun bakım servisinin “tehlikeli” seviyede doymuş olduğunu bildirildi.

ABD Sağlık Durumu Bakanlığının verilerine kadar geçen hafta Alabama eyaletinde yoğun bakım ünitelerinin tamamı dolarken, onlarca hasta yatak bulamadı. Alabama Hastaneler Birliği, yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyan hastaların umma odalarında veya ambulanslarda bekletildiğini duyurdu.

Teksas’ta yoğun bakım ünitelerinin yüzde 95’inin kullanımda olduğunu duyuran hastane sayısı haziranda 69 iken geçen hafta 169’a yükseldi. Eyalette yalnızca 700 yoğun bakım yatağı kaldığı bildirildi.

Geçen ay hastanelerin hastalara yer açılmak için çadır üniteler kurduğu Houston şehrinde geçen hafta hasta sayısının bir önceki aya tarafından yüzde 40 arttığı belirtildi.

Florida eyaletinde ise geçen hafta 24 hastanenin yoğun bakım kapasitesinden pozitif hastası oldu.

Kovid-19 açık havada kritik durumda olan hastalara da yoğun bakım yatağı bulunamadığı bildirildi.

Uzmanlar, yoğun bakım kapasiteleri batmış olan eyaletlerin bununla birlikte aşılanma oranları en düşük eyaletler olduğunun altını çiziyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), geçen hafta aşı olmayanların olanlara göre Kovid-19 olma riskinin 4,5, hastaneye yatma riskinin 10, ölüm riskininse 11 kat yüksek olduğunu açıklamıştı.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık