Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Tehlikenin yeni adı: Aşısızlar pandemisi!

2 ay önce
20 kez görüntülendi

Tehlikenin yeni adı: Aşısızlar pandemisi!
Reklam

Türkiye’de gün gün koronavirüs olgu ve ölüm tablosu! Ne dek gördü?

GALERİNİN DEVAMI<p>Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi sürat kesmeden kararlılıkla devam ediyor.</p>
<p> Ülkemizde görülen koronavirüsü dahilinde vaka sayıları jurnal olarak açıklanıyor. Sağlık Durumu Bakanlığı corona virüs canlı verileri kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Süre ilerledikçe tablolardaki büyük metamorfoz dikkat çekiyor.</p>
<p> <span style= İŞTE GÜN GÜN KORONAVİRÜS TABLOSU
“/>

Sıhhat Bakanlığınca Jurnal Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Son 24 saatte 11 bin 94 yeni vaka saptama edildi.

dalga riskini artırıyor. Uzmanlar, 4. dalganın “aşısızların pandemisi” olacağı görüşünde.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki aşılama çalışmalarını, 2. ve 3. dozun önemini TRT Haber canlı yayınında değerlendirdi. 

Delta varyantının özellikle aşı olmayanlarda etkisinin daha fazla olacağı yönünde araştırmalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki aşılama çalışmaları hakkında veri verdi:

“2 doz aşısını yaptıran vatandaşlarımızın sayısı 21,5 milyonu geçmiş durumda. Fakat bunun hedefin 3’te 1’i olduğunu vurgulamak gerekiyor. Şu an 2 doz aşılamada yüzde 34’lerdeyiz. ‘Ben 1. dozu oldum, 2. dozu olmayabilir miyim?” veya ‘Ben gencim koronavirüs beni etkilemez mi?’ diyenlerin olduğunu görüyoruz. Son dönemde hastanede yatanlara baktığımızda aşısız olanların çoğunlukta olduğunu vurgulamak gerekli. Bu bize aşının koruyuculuğunu gösteriyor. Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var. Bu sebeple 4. dalgayı ülkemizde en düşük hasarla atlatmamız için yapmamız gereken şey aşıya yük atamak ve maske, uzaklık, hijyen kurallarına dikkatli olmak.”

Bayram nedeniyle yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Prof.

İlhan, korunma önlemlerinin son derece önemli olduğunu vurgulayarak ama aşılamayla bu salgının üstesinden geleceğimizi söyledi.

İKİ DOZ AŞI OLANLARDA VİRÜS YAYILIMI DAHA EKSIK

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarının 2 haftada 2 katına çıktığını açıkladı. Bu konuda da değer biçme de bulunan İlhan, vakaların 9 bin 500 civarına tırmansa da bundan daha yüksek seviyede olmayışının sebebini çift doz aşılamaya bağladı ve aşılamanın toplumsal bağışıklık üstüne etkisine değinerek şöyle konuştu:

“Şu lahza için hangi aşı olursa olsun incelemeler bize gösteriyor ancak, 2 doz aşısını olanlar koronavirüsten korunuyor ve hastalığı daha hafif geçiriyor. Hastalığı daha hafif geçirdiğinden çevrelerine virüs saçımı daha az oluyor ve böylece bulaştırma oranını azaltmış oluyorlar.”

3. doz aşıyı ise sırası gelenlerin bir lahza evvel olması gerektiğini söyleyen İlhan, “Afiyet Bakanlığı kadar tanımlanan gruplar içerisindeysek 3. doz aşıyı yaptırmaktan imtina etmemek gerekiyor. Bu aşıyı olmamak dürüst bir yaklaşma değil.

Bu yüzden bakanlığın uygulamalarını takip etmek ve aşılanarak sevdiklerimizi korumamız gerekiyor” dedi. 

KAYNAK: TRT HABER

.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık