Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi genç mucitleri bilim ve teknolojiyle buluşturuyor

2 ay önce
17 kez görüntülendi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi genç mucitleri bilim ve teknolojiyle buluşturuyor
Reklam

Kurulumu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı TÜBİTAK kadar yapılan, eğitim içerikleri ise alanında uzman akademisyenlerce hazırlanan atölyelerde, robotik kodlama, mobil dilekçe, ahşap tasarımı, geometrik şekillerle üç boyutlu piramit ve prizma yapımı gibi tasarım ve modelleme ile elektronik programlamaya karşın faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Kovid-19 salgını sebebiyle eksik sayıda katılımcıyla düzenlenen etkinliklerle, çocukların bilim ve teknolojiye olan merakını çoğaltmak, bilimsel kavramları keşfetmelerini ve gündelik yaşamda karşılaştıkları problemlere çözüm üretebilmelerini karşılamak amaçlanıyor.

ALGORİTMALARA, KODLAMA VE ELEKTRONİK PROGRAMLAMAYA AŞİNA OLUYORLAR

Etkinliklere ilişkin veri veren Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Eğitim Merkezi ve Atölyeler Koordinatörü Ayhan Bozkurt, Buluş Atölyesi’nin 5-10 yaş, Tasarım ve Üretim ile Teknoloji atölyelerinin ise 9-17 yaş çocuklara uygun içerikler barındırdığını söyledi.

Bozkurt, Buluş Atölyesi’nde çocukların bilimsel düşünmeyi öğrendiğini, Teknoloji Atölyesi’nde algoritmalar, kodlama ve elektronik programlamaya tanıdık olduğunu, Tasarım ve Üretim Atölyesi’nde ise modelleme ve tasarım odaklı problem çözmeyi deneyimlediklerini anlattı.

Etkinliklerin içeriğine ilişkin de data veren Bozkurt şunları söyledi:

“Örneğin; Buluş Atölyesi’nde sığınak etkinliğimiz var.

Da Vinci Köprüsü etkinliğinde, köprü kavramını anlıyor, ardından hep beraber Da Vinci köprüsünün bir prototipini yapıyorlar. Teknoloji Atölyesi’nde ise mobil tatbik, robotik kodlama, insansı robotları görüyorlar. Tasarım ve Imal Atölyesi’nde ahşap tasarımı, ‘Kendi Ağırlık Gemimi Tasarlıyorum’, ‘Uçak Kanadı Tasarlıyorum’ gibi çocuklara prototiplemeyi, tasarım odaklı düşünmeyi öğreten birçok etkinlik var.”

İNTERNETTEN KAYIT YAPILABİLİYOR

Bozkurt, etkinliklerin süresinin içeriğe ve etkinliğin türüne kadar değiştiğini, bir takım etkinliklerin 30-45 dakika, bir takım etkinliklerin ise 2-4 saat arasında sürdüğünü söyledi.

Eğitmenlerin TÜBİTAK kadar organize edilen eğitimleri aldığını anlatan Bozkurt, bu yolla atölyelerin uygulanışı, pedagojik olarak uyarı edilmesi gerekenler, cihazlar ile ekipmanların kullanımıyla ilgili veri sahibi olduklarını ifade etti.

Bozkurt, velilerin hafta içi ve hafta sonu düzenlenen etkinliklere, Cumhurbaşkanlığı Halk Kütüphanesinin “www.mk.gov.tr” web adresinden kayıt yaptırabileceğini açıklama ederek bir rezervasyon sistemi üzerinde de çalıştıklarını aktardı.

Bilim ve teknoloji çerçevesinde çalışmalar yapmayı özendirme etmeyi istediklerini bildiren Bozkurt, “Biz çocukların bilim ve teknolojiyi deneyimlemelerini, kafalarında bir ışık yakmayı amaçlıyoruz.

Büyüyünce uçan araba, suda dışarı giden araba ve elle kullanılmayan otomobil yapmak istiyorum. Dünyamıza yararlı olacak bir şey yapmak istiyorum.” dedi.

BÜTÜN YIL ÇOCUKLAR EVDE KALDI

Diğer bir katılımcı 5,5 yaşındaki Meryem Anka Esi de etkinlikten keyif aldığını burada iki ve üç boyutlu nesneleri öğrendiğini söyledi.

Esi’nin annesi Oben Esi de etkinliği Halk Müziği Kütüphanesinin sosyal ağ hesaplarından görerek etkinliğe katıldıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Pandemi sebebiyle tüm sene çocuklar hep evde kaldı. Kış ve güz döneminde, bu müşteri sosyalleşebileceği ve öğrenebileceği etkinliklere fazla fazla katılma şansı olmadı. Dolayısıyla ona da ‘Gitmek ister misin?’ diye sordum, ‘Çok isterim.’ dedi hemen kayıt olduk ve etkinliğe katıldı.”

Kızının etkinlikten çok mutlu ayrıldığını ve tekrar ulaşmak istediğini aktaran Esi, evladının ayrıca sosyalleşmeye duyduğu hasret keza de kütüphane ortamının bunda etkili olduğunu açıklama etti.

KAYNAK: AA
Abone Ol

.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık