Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Bilinmeyen 28 öbür virüs saptandı

2 ay önce
23 kez görüntülendi

Bilinmeyen 28 öbür virüs saptandı
Reklam

Çin’in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi’nde bilim adamları göre gerçekleştirilen bir keşif, bilim dünyasında dikkatleri üzerine çekti. Tibet Özerk Bölgesi’nde bulunan Tibet Platosu’ndaki Guliya buz örtüsünden 2015 yılında alınan buzul örnekleri üstünde incelemeler yapan bilim adamları, araştırmalar sonucu takriben 15 bin yıldır buzulların içinde donuk halde olan ve 28’i şu ana değin insanlık kadar bilinmeyen 32 farklı virüse ait genetik kodları saptama etti.

ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan Columbus kentindeki Ohio Eyalet Üniversitesi’nin Byrd Polar ve İklim Araştırmaları Merkezi’nde tahlilci ve virüslerin keşfine kapı açan araştırmaya başkanlık eden Zhi-Ping Zhong, “Bu buzullar toz ve gazlarla birlikte ağır ağır oluştu ve pek çok virüs de bu buzda birikti. Buz çekirdekleri, her sene biriken ve her bir katmanı donduğu sırada etraflarındaki atmosferde olanları hapseden buz katmanları içeriyor. Bu katmanlar, bilim insanlarının tarih her tarafında iklim değişikliği, mikroplar, virüsler ve gazlar hakkında daha artı şey iyi anlamak için kullandığı türden bir süre çizelgesi oluşturuyor” dedi.

öte taraftan buz çekirdekleri, Byrd Polar ve İklim Araştırmaları Merkezi ile Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Çin Bilimler Akademisi Tibet Platosu Araştırma Enstitüsü aralarında disiplinler arası bir çalışma olarak gerçekleştirilen ortak bir programın parçası olarak toplanmıştı. Ayrıca çalışma, ABD Milli Bilim Vakfı ve Çin Bilimler Akademisi kadar finanse edilmişti.

Abone Ol

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık