Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Yunanistan Fransa’dan sipariş ettiği ilk uçağı teslim aldı

3 gün önce
4 kez görüntülendi

Yunanistan Fransa’dan sipariş ettiği ilk uçağı teslim aldı
Reklam

Yunanistan ile Türkiye aralarında geçtiğimiz yaz aylarında yaşanan Doğu Akdeniz krizinin peşinde Atina yönetimi Fransa’dan, 12’si kullanılmış 18 Rafale savaş uçağı sipariş etmişti. Yunanistan ikinci el 12 uçaktan ilki teslim alındı.

YUNANİSTAN’A TESLİM EDİLDİ

İlk uçak, Çarşamba akşamı, Rafale uçaklarının üreticisi Dassault Havacılık şirketinin CEO’su Eric Trappier tarafından, Savunma Bakanı Nikolaos Panayotopoulos’a teslim edildi.

Yunanistan’la sözleşmeyi imzaladıktan 6 aydan kısa bir zaman sonra Fransız Le Figaro gazetesinin de sahibi olan Dassault Aviation, Atina kadar sipariş edilen 18 Rafale’in ilkini teslim etti. Fransız ordusuna ait birincil uçak, Istres uçuş deneme merkezinden (Bouches-du-Rhône) Yunan Hava Kuvvetleri’ne (HAF) getirildi.

FRANSA’DA EĞİTİM GÖRECEKLER

Fransa’nın teslim ettiği uçaklar, Yunanistan’daki Tanagra Hava Üssü’nde konuşlandırılacak. Dassault Havacılık, geri kalan 17 Rafale uçağını Eylül 2023’e kadar teslim etmeyi planlıyor. Diğer uçakların teslimatı gerçekleşmeden önce Fransız Hava Kuvvetleri ve Dassault Aviation, Yunan Hava kuvvetleri pilotları ve teknisyenlerini Fransa’da eğitecek.

Birkaç aydır eğitim almış birincil pilot grubu, öteki pilotların eğitimlerini bitirmek için Dassault’un Merignac’taki değişim eğitim merkezine gidecekler.

TÜRKİYE KORKUSUYLA ALINDI

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panayotopoulos, 21 Temmuz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın bilhassa Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşısında üstünlük sağlayabilme iddiası ile bu uçakların satın alındığına değinerek “potansiyel istikrarsızlık” bağlamında “toprak bütünlüğünü” sağlama niyetinde olduğunu ve bunun için hava kuvvetlerini modernleştirmek istediğini söyledi.

Yunanistan, Fransız savaş uçağını seçen birincil AB ve NATO üyesi ülke oldu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık