Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Bakımlı CIA raporundaki Erbakan detayı! Süleyman Demirel’in kanımca kendisi yapmış…

4 gün önce
4 kez görüntülendi

Bakımlı CIA raporundaki Erbakan detayı! Süleyman Demirel’in kanımca kendisi yapmış…
Reklam

1974 yılına ait gizli belgelerde Erbakan ve Kıbrıs meselesi ile ilgili durumu inceleme eden ve Erbakan’ın tavizsiz tutumundan dolayı çekincelerini dile getiren CIA yetkilileri, merhum Erbakan’ın harekât sırasında Milli Güvenlik Kurulu’nun ABD ile üslerde müzakerelerin başlatılması ve Kıbrıs sorununa her tarafta masada çözüm aranması kararına direndiğini vurguladı.

TAVIZ VERMEDİ

Raporlarda hükûmetin koalisyon ortağı Hak Partisi Başkanı Süleyman Demirel’in keza bölgedeki ABD üsleri konusunda ayrıca de Kıbrıs sorununda Erbakan’a göre daha ılımlı olduğu belirtiliyor.
Raporda, Süleyman Demirel’in ABD üslerine ve Kıbrıs sorununda Erbakan’a göre daha ılımlı olduğu vurgulanıyor.

Belgelere tarafından Demirel, Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlaması için değişik yöntemler deneyerek Erbakan’ın koalisyon içindeki etkisini azaltmaya çalıştı.

CIA yetkilileri raporda, Erbakan’ın hiçbir şekilde geri adım atmadığını açıklıyor.

Erbakan’ın hiçbir şekilde geri adım atmadığını vurgulayan CIA yetkilileri raporda, “Demirel, sağ partilerden muhalif milletvekillerini ayartarak, koalisyondaki Erbakan’ın etkisini azaltmaya çalışıyor. Lakin bu manevralarla yeterli desteği kazanması pek muhtemel değil” ifadelerini kullandı. Demirel’in Erbakan’a seçimler öncesi daha fazla milletvekili teklif ettiği vurgulanan belgelerde, Erbakan’ın teklifleri reddederek Kıbrıs’tan ayricalik vermediği belirtildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık