Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de gençlerle buluştu

5 gün önce
2 kez görüntülendi

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’de gençlerle buluştu
Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’ye karşın devlete ait ziyareti dahilinde Lefkoşa’daki Büyük Han’da gençlerle bir araya geldi.

Konuşmasına gençleri selamlayarak başlayan Erdoğan, “İki bayramı bir arada yaşamak üzere geldiğimiz Kıbrıs’ta, siz gençlerimizle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Sizlerin şahsında Türkiye’deki ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm gençlerimizin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Yeniden sizlerin şahsında bütün gençlerimizin 20 Temmuz Barış ve Hür Bayramı’nı kutluyorum. Kurban Bayramı inancımızın, imanımızın ve medeniyetimizin, bizi biz yapan değerlerimizin sembolüdür. 20 Temmuz Uzlaşma ve Özgürlük Bayramı da asırlardır adanın asli sahibi Kıbrıs Türkü’nün, bu toprakların ilanihaye baskın ve eşdeğer sahipleri olduğunun tümce aleme ilanıdır.” ifadelerini kullandı.

Gençlerden bu iki büyük emaneti üslenmeleri için kendilerini yetiştirmelerini, kalplerini ve zihinlerini zenginleştirmelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Akif merhumun dediği gibi ‘İmandır o cevher fakat, ilahi ne büyüktür.

Gönül sınırlarımız içindeki Kıbrıs’ta verdiğiniz her mücadelede dün nasıl her zaman yanınızda olduysak, bugün de yarın da yanınızda olacağız. Çünkü bu dava bize Hala Sultan’ın, Lala Mustafa Paşa’nın, Doktor Fazıl Minik’ün, Rauf Denktaş’ın emanetidir. Türkiye de 20 Temmuz 1974’te işte bu emanete sahip çıkmak için harekete geçti. Bugün de benzer emaneti daha ileriye taşımanın mücadelesini veriyoruz. İnşallah bu mücadele, devraldığımız bu bayrak, sizler devraldığınızda tıpatıp büyük ve zinde Türkiye gibi şiddetle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin inşasını tamamlayacaksınız.”

“Bu gençliğin önünde durabilecek hiçbir baskı tanımıyoruz”

Gerçekleştirdikleri buluşmanın sahiden maziden atiye kurdukları köprünün nasıl kuvvetli bir şekilde hayat bulduğu gösterdiğini söyleyen Erdoğan, “Açık konuşuyorum, bu gençliğin önünde durabilecek, buradaki azim ve heyecanı engelleyebilecek hiçbir zor tanımıyoruz.” dedi.

Millet olarak yürüttükleri her mücadelede olduğu gibi Kıbrıs’ta da kimsenin hakkında, hukukunda, malında, geleceğinde gözleri olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz yalnızca kendi haklarımızı korumanın, kendi geleceğimizi inşa etmenin peşindeyiz.

İşte o güne kadar haklarımızı olmak için daima birlikte defalarca, dinlenmeden çalışacağız, çaba edeceğiz. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun. Bu güzel buluşma vesilesiyle bizlere yüreklerinizi açtığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a itimat olun.”

“Milletimizin verdiği mücadele unutulur gibi değildi”

Soru-cevap kısmında laf bölge Girneli peyzaj mimarı ve bisiklet ulusal takım sporcusu Yağmur Aydındağ, Kıbrıs Türkleri için Erdoğan’ın keza şahsının ayrıca de makamının son derece manâlı olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde sımsıkı bir şekilde kenetlenerek bu yolda yürümeye devam edeceğini bildiren Aydındağ, “Ulu Rabb’im hem size ayrıca bize yok 2023’leri, sizlerin liderliğinde 2033’leri görmeyi nasip eylesin.” dedi.

Erdoğan, “Kıbrıs denilince aklınıza ilk ne geliyor? Fetihler mi hellim mi?” diyen soran Aydındağ’a, şu yanıtı verdi:

“Hellim peyniri gelmiyor dersek ayıp olur. hemen umulan Kıbrıs’ın en zinde kalemlerinden bir tanesine hellim peyniri.

Çünkü 1974, o çaba de o savaş da çocukluğumuzun en hareketli çağlarıydı ve buralardaki zafere dışarı giden o yolda Doktor Fazıl Ufak, Rauf Denktaş, öbür tarafta Başbakan merhum Ecevit, Başbakan Yardımcısı Erbakan ve bunlarla birlikte milletimizin verdiği çaba unutulur gibi değildi. Bahşedilen bu uğraş neticesinde de hamdolsun, bu zalim diyeceğim artık, Yunanların elinden kurtarılmış oldu. Bu uğraş ile birlikte adeta dünyada bize aleyhinde Haçlı Seferi zihniyetini tekrar ortaya ayarlamak isteyenlere Türkler olarak büyük bir ders vermiş olduk. O günden aklımda kalan en kayda değer başlık nedir diye sorarsanız onu da söyleyeyim. Beşparmak Dağları’dır. Şimdi de inşallah yapacağımız külliyeyi de Beşparmak Dağları’na sırtımızı dayayarak, böyle bir yerde yapmayı planladık Sayın Cumhurbaşkanı ile beraber.”

KKTC ve Türkiye badminton milli sporcusu bir gencin, gelecek ay dünya şampiyonasına katılacağını ve Türkiye’yi temsilcilik edeceğini belirterek, “giderken benim gibi çoğu sporcu var, diğer branşlar yapan ve ambargolar yüzünden turnuvalara katılamıyorlar.” ifadeleri üstüne Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, “Biz bu kardeşlerimizi bizim üzerimizden turnuvalara sokamaz mıyız, badmintonda? Çünkü başarılı neticeleri var.” diye sordu.

Bu konuda bazı araştırmalar yaptıklarını, badmintonda önemli ilerlemeler olduğunu belirten Kasapoğlu ise “Bahsettiği arkadaşlarla da görüşelim, onlarla ilgili de yapabileceğimiz bir şey olursa…” dedi.

Erdoğan’ın, “Türkiye üzerinden kendimce müsabakalara katılsın.

Çünkü çok çabuk mesafe almamız lüzumlu. Rahatsız olmaya başladılar. Aslında biz onları rahatsız edecek bir şey yapmıyoruz. Biz sadece haklının hakkını kendine verelim diyoruz fakat bu güzel alan, bu güzelim deniz böyle tembel bir vaziyette kalmasın.” diye konuştu.

“Buralar Kuzey Kıbrıs’ın yaklaşık olarak hareket alanı haline gelmiş olacak”

Erdoğan, KKTC’de öğrenim gören hukuk fakültesi öğrencisinin, son dönemde Türkiye ile KKTC ilişkilerinin yüksek derecede ivme kazandığını belirterek, bu konuda değerleme yapmasını istemesi üzerine şöyle konuştu:

“Bu konuda acilen Cumhurbaşkanımız ile aramızda tabii en minik bir can sıkıntısı laf konusu yok fakat bundan önce ne eyvah oysa Cumhurbaşkanının, Türkiye’nin Cumhurbaşkanına olan teşebbüs tarzı veyahut başlıca vatan, yavru vatan meselesinde yaklaşım tarzı, sözde burayı böyle elinde, kucağında bulmuş gibi bir havada konuşuyor. Yani burada bütün bu mücadelenin verilmesi esnasında ana vatan burada nasıl kan döktü? Mehmetçik burada ne dek kan döktü? Sanki bundan hiç haberi yokmuş gibi, böyle bir girişim içerisindeydi. Bizleri bunlar çok fazla üzdü.

Dolayısıyla bundan böyle aramızda bizim yavru vatan, asıl vatan ayrımı yok, tam manasıyla bir bütünleşme söz konusu.”

Erdoğan, başlangıç törenlerini yaptıkları birçok tesis bulunduğuna sinyâl ederek, “Altyapı, üst yapı bütün bunlara yönelik açılışlar var. Bunların hiçbirisi bizi tabii hoşnutluk etmiyor. Biz yoğun bir şekilde bu altyapılar, üst inşa ile ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve Kuzey Kıbrıs’ımızı imrenilir ışık halkası inşallah getireceğiz ve yatırım çeken bir ülke konumuna getireceğiz. Bunun için de natürel burada bizim Kapalı Maraş’a, Açık Maraş’a bütün bunlara ihtiyacımız var. Bunları bütünleştireceğiz ve bir lahza önce buralar Kuzey Kıbrıs’ın yaklaşık olarak hareket alanı haline gelmiş olacak.” diye konuştu.

Erdoğan, kendisine soruyu yönelten hukuk fakültesi öğrencisine, “Lakin sizler de sen şimdi bir hukukçu olarak buranın hukukunu koruyacaksın.” dedi.

Gençler, “Bir gece pat diye gelebilirim” adlı şarkıyı Erdoğan’a hediye etti

Programa katılan gençlerden biri, ulusal çaba döneminde Rumların radyolarından Kıbrıs Türk halkının moralini yarmak için “Bekledim de gelmedin” şarkısının çalındığını hatırlatarak, “Bizler de kendi radyolarımızdan ‘Bir gece pat diye gelebilirim’ şarkısını çalarak, Rumlara Türkiye’nin bir gece pat diye ensesinde olacağı korkusunu yaşattık.

Her zaman yardımlarınızla yanımızda bulunmuş oldunuz.” dedi.

Programa katılan gençler, “Bir gece ansızın gelebilirim” adlı şarkıyı Erdoğan’a armağan etti.

Nida Su Yiğitler adlı 9 yaşındaki çocuk da annesiyle yazdığı ve Erdoğan’a ithaf edilen, “Biz bugün tekrar doğduk / Dimdik ayaktayız, yoktur yıkılan / Bugün bizim günümüz / Günümüze hoş geldin Recep Tayyip Erdoğan / Bir ölsek, bin diriliriz gördüğünüz gibi / Değişmeyiz kimseye Lefkoşa, Mağusa, Girne, Lefke’yi / Bizim adımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / Günümüze hoş geldin Recep Tayyip Erdoğan / Karşılarken özgürlüğü yurdumun evlatları / Parçalayacaktır gökyüzünü Türk yıldızları / Bir değil, bin gece fedadır hepimizin kanı / Günümüze güzel geldin Recep Tayyip Erdoğan / Yeni nesillere anlatmaktır boynumuzun borcu / Bilsinler fakat çiçekli kaldırımlar kanlı yoldu / Unutmadık, unutmayacağız, nasıl kazandık bu güzel yurdu / Günümüze güzel geldin Recep Tayyip Erdoğan.” şiirini okudu.

Programın sonunda gençler, “Bir şarkısın sen” şarkısını söyledi.

Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık