Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Dünya Bankası Kovid-19 salgınıyla çaba için 15 ayda 157 milyar doların üzerinde kaynak kullandı

5 gün önce
5 kez görüntülendi

Dünya Bankası Kovid-19 salgınıyla çaba için 15 ayda 157 milyar doların üzerinde kaynak kullandı
Reklam

Bankadan yapılan açıklamada, gelişmekte olan ülkelerde milyonlarca insanın yaşamına ve geçim kaynaklarına önemli şekilde hasar veren Kovid-19 salgınına cevap olarak, 1 Nisan 2020’den 30 Haziran 2021’e değin olan süreçte Dünya Bankası Grubunun salgınla çaba için 157 milyar doların üstünde kaynak kullandığı aktarıldı.

Söz konusu kaynağın Dünya Bankası Grubunun tarihindeki en büyük kriz müdahalesi olduğu belirtilmiş açıklamada, yalnızca 2021 mali yılında (1 Temmuz 2020-30 Haziran 2021) grubun taahhüt ve seferber ettiği kaynağın takriben 110 milyar doları bulduğu kaydedildi.

Açıklamada, salgının başlangıcından bu yana Dünya Bankası Grubunun ülkelerin acil sıhhat durumlarını ele almaları, sıhhat sistemlerini güçlendirmeleri, yoksulları korumaları, işletmeleri desteklemeleri, istihdam yaratmaları, yeşil ve kapsayıcı toparlanmayı başlatmaları için desteklediği ifade edildi.

– Toparlanma eşdeğer seyretmiyor

Küresel ekonominin 2021’de yüzde 5,6 oranında büyümesinin beklendiğine dikkat çekici edilen açıklamada, şimdiye kadar toparlanmanın eşit seyretmediği ve dünyanın en fakir ülkelerinin çoğunun geride kaldığı aktarıldı.

Açıklamada, gelişmiş ekonomilerin yaklaşık yüzde 90’ının 2022 yılına dek salgın öncesindeki birey başına düşen gelir seviyelerini geri kazanmasının beklendiği, yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ekonomilerin ise yalnızca üçte birinin bunu sağlayabileceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, laf konusu kaynağı “rekor” olarak nitelendirerek, “Daha geniş tabanlı bir idareli toparlanma sağlanmasına yardım etmek için sürekli bu salgında gelişmekte olan ülkelere kritik takviye sağlamaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Malpass, gelişmekte olan ülkeler için sınırlı aşı kaynağı konusunda “derin endişeleri” olduğunu ifade etti.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık