Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Beykoz’da tırtıl istilası

5 gün önce
5 kez görüntülendi

Beykoz’da tırtıl istilası
Reklam
Beykoz'da tırtıl istilası

Beykoz’un Akbaba Mahallesi yaklaşık 1 aydır tırtıl istilasıyla uğraşıyor. Az Daha mahallenin tamamında yaşayanların evlerinin bahçesi, bostanı ve meyve ağaçları bulunuyor.

Beykoz'da tırtıl istilası

Bahçe içindeki bir iki katlı evlerin duvarlarında bile tırtıllar geziyor. Bölgede bulunan meyve ve fındık ağaçları tırtıllar tarafından sarılmış durumda. Tırtılların yapraklarını yediği ağaçların kuruduğu da görülüyor.

Beykoz'da tırtıl istilası

Bir örümcek ağı gibi ağaçları saran tırtılların kozaları ise ilginç bir görünüm oluşturuyor. Bölgede yaşayanlar ağaçlardan sonra ekinlere, lahanalara da tırtılların dadandığını belirtiyor.

Bin lira ile bin 500 lira arası fiyatı olan bir ilaçlama makinesi aldık.

Beykoz'da tırtıl istilası

İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi arabulucu bir bölgeye geldi, o bölgeyi de ben çözümleme ettim ilacın tesir edip etmediği konusunda. Fazla da tesir etmedi yani. Ben kendi ilacımı kendim yapayım diye yola çıktım” diye konuştu.

Beykoz'da tırtıl istilası

Mahallede yaşayan Hüseyin Öztürk ise, “Ağaçlara kurt sardı, kiraz ağacı, erik ağacı, fındık ağacı, hepsinde var yani şu anda. Bir ay falan oldu, afet oldu yani, o zamana değin olsa da gözükmüyordu, derhal facia gözüküyor. Evlere girmiyor ama evlerin çevresinde, erik ağaçlarında, her şeyde var, lahana da falan” dedi.

DUVARLARINI FIRÇAYLA TEMİZLİYOR

Beykoz'da tırtıl istilası

Bahçesinde ve evinin duvarlarında tırtıl saran Fatma Kılıç, “Bizim bu duvarlar daima bembeyaz kurt sarıyor.

Kurtlar yedi bizi, bir şey başaramıyoruz. Hortumla su tutuyorum, araba fırçalarıyla yere döküyorum, elimden geldiği dek bir şeyler yapıyorum. Elbise yıkıyorum, asıyorum balkona, topluyorum hep kurt, sirkeliyorum, bazen yeniden makineye atıyorum” dedi.

“BU TIRTIL SORUNU ASLINDA KISMEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ”

Beykoz'da tırtıl istilası

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Murat Kapıkıran, “İklim değişikliğinin etkisiyle dünyada değişik bölgelerde bulunan dağıtılmış canlı türlerinin öbür bölgelerdeki yerinde ekolojik şartlar sebebiyle uzun yıllar içerisinde göç ettiğini gözlemliyoruz.

Beykoz'da tırtıl istilası

Özellikle fındık zararlısı olan Amerikan beyaz kelebeğinin Türkiye’ye gelişi. İstanbul’da ve Türkiye’nin çoğu yerinde görülmeye başlanan bu tırtıl sorunu gerçekten kısmen iklim değişikliğinin etkisiyle, yerinde hava koşullarının kuytu bir süre aralığına sıkışmasıyla fazla yaygın bir popülasyon görüldüğünü söyleyebiliriz” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık