Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Bilim insanları sonunda başardı

6 gün önce
5 kez görüntülendi

Bilim insanları sonunda başardı
Reklam

Az Kalsın 10 yıldır devam eden çalışmalar ile birlikte düşünceleri kelimeye dökmeye yarayan beyin implantı kullanıma hazır ülkü geldi. Felçli bir hasta üzerinde yapılan çalışmalar netice verdi. Böylece tarihte bir birincil yaşanmış oldu.

Yapılan incelemeler ile birlikte düşünceleri birer kelime haline getiren bilim insanları sadece bir implant kullandı. Araştırmanın yazarları içerisinde bulunan Edward Chang, implant kullanacak olan felçli hastalar ile alışılagelmiş insanları kıyasladı. Normalde ırk dakikada 200 sözcük kurabiliyor.

Beyin implantı takılı olan felçli hastalar ise yeniden benzer şekilde dakikada 150 sözcük kuruyor. Yani felçli hastalar ile alışılagelmiş bireyler arasında adeta hiçbir fark kalmıyor. Bu farkın kapanmasını sağlayan ise beyin implantı. Bu aygıt, beyinde ses ile alakalı olan ağız ve çene gibi yerleri uyaran aktiviteleri takip ediyor. Böylece bu aktiviteler üzerinden kelimeler oluşturuyor.

Bilim insanları göre yapılan araştırmalar sonucunda bu cihazın doğruluk oranının az kalsın yüzde 75 seviyesinde olduğu açıklandı. Bu Nedenle felçli hastalar ile sıradan halk müziği arasındaki ayrım bir nebze bile olsa azalmış oldu.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık