Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

Angela Merkel’in partisinin zaferi

4 ay önce
107 kez görüntülendi

Angela Merkel’in partisinin zaferi
Reklam

1,8 milyon seçmenin oy kullanım hakkı olduğu eyalette lokal saatle 18.00’de oy verme işlemi sona erdi. Alman Birinci Televizyonu ARD’nin açıkladığı ilk sandık çıkış anketine göre CDU, 5 sene önce yapılan seçimlere kadar oy oranını 6,2 puan artırdı ve yüzde 36 ile birinci çıktı. Bu Vesile Ile 10 yıldır eyaletin başbakanlık görevinde bulunan Rainer Haseloff’un gelecek 5 yıl için yeni hükümeti kurması bekleniyor.

Fazla sağcı ve popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oy oranı, bir önceki seçimlere tarafından 1,8 puan azaldı. AfD bu vesile ile yüzde 22,5 ile ikinci oldu. Sol Parti de son seçime göre oy oranında 5,3 puan düşüş yaşayarak yüzde 11 ile üçüncü, 2,1 puan oy kaybeden Sosyal Halkçı Parti (SPD) yüzde 8,5 ile sandıktan dördüncü parti çıktı.

Bir önceki seçimlere göre 1,3 puan oyunu arttıran Yeşiller yüzde 6,5 ile beşinci, aynı oy oranıyla seçimi altıncı sırada tamamlayan Özgür Demokrat Parti (FPD) oy oranını 1,6 puan arttırdı. Böylelikle yüzde 5’lik tercih barajını geçen FDP meclise girmeyi başardı.

Seçimde öteki partiler toplam yüzde 9 oranında oy aldı. Kovid-19 tedbirlerinin uygulandığı bu seçimde, daha önceki seçimlere kadar seçmenlerin birçoğunun daha evvelden mektupla oy faydalanma yolunu seçtiği belirtildi. 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık