Reklam
DOLAR: 9.22 TL
EURO: 10.7 TL

2021 yılının birincil 4 ayında ihracat yüzde 12,8 arttı

4 ay önce
33 kez görüntülendi

2021 yılının birincil 4 ayında ihracat yüzde 12,8 arttı
Reklam

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, ihracat ve ithalat rakamlarını değerlendirerek, yiyecek sektöründeki son duruma yönelik bilgi verdi. İhracat rakamlarının fena olmadığını vurgulayan Menlik, “Ama üstüne olabilir. Pandeminin etkisini göz ardı edemeyiz. Navlun ücretlerinde büyük bir artış var. Konteyner bulunamıyor, üyelerimle yaptığımız değerlendirmelerde ihracatın lojistik ayağında sıkıntı yaşadıklarını söylüyor” diye konuştu.

“İNSANLARI ALTERNATİF YAĞLARA YÖNLENDİRELİM”

Katma değerli ihracata odaklanmak gerektiğini gösteren Menlik, “Günebakan üretiminde kendimize yetemiyoruz. Türkiye’nin nüfusu 90 milyona dayandı. Çekirdek üretiminde istenilen seviyeyi yakalayamadık. İnsanlar az önce kanola yağı gibi alternatifleri benimsemedi. Bu yağlar benzer şekilde nefis ve ülkemizin iklimi üretimine elverişlidir. Ekim yapılması için daha pozitif yatırıma ihtiyacımız var. Tüketicileri, alternatif yağlara yönelmeleri için teşvik etmeliyiz.

Türkiye, bölgenin en büyük tarım ülkesi, turist pandemi nedeniyle ülkemize gelmedi ama biz sebze ve meyveyi onlara gönderdik. Daha katma değerli ihracat odaklanmalıyız. İşlenmiş, her yerde ürünleri ihraç etmek için çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

ÇİN STOK YAPIYOR

2021 yılının ilk 6 ayında yiyecek sektörünün her şeye karşın iyi gittiğini belirten Menlik, “İhracat yüz güldürüyor.  Dünya genelinde pandemiyle fiyat ve fiyatla ilgili problemler büyüdü. Emtia fiyatlarında keskin dalgalanmalar var. Çin, küresel tedarik zinciri alternatifi arayışı içinde, stok yapıyor. Yaşanan gelişmeleri anlamak ve önlem almak gerekiyor. Gıda sektörü yoğun çaba içerisinde, markalaşmak adına büyük adımlar atılıyor. Bu sene, 2020 yılının sonunda yakaladığımız performansın arkasında kalacağımızı düşünmüyorum çünkü çok emek veriliyor” dedi.

TARIM ÜSTÜ AÇIK FABRİKADIR

Hammadde tedarikinde önemli bir sorun yaşamadıklarına dikkat çeken Menlik, Tarım üstü açık fabrikadır, tekrar tekrar hammadde tedarikinde sorun yaşanabilir. Ürünleri batmış vurur bir anda hedeflediğiniz rekolte miktarı elinizden gider.

Tarımın risklerini bertaraf edecek her türlü tedbiri almamız lazım. Koruma, kaliteyi iyileştirme, geliştirme namına ilk üretim dediğimiz mekanizasyon yatırımı ilk olarak geliyor” diye konuştu.

NİSAN AYINDA İHRACATTA BÜYÜK ARTIŞ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan dış ticaret verileri baz alınarak Agrimetre kadar hazırlanan TGDF Dijital Data Paneli’ne kadar 2021 yılının birincil 4 ayında tarım, yiyecek ve içecek sektörünün verileri ise şöyle:

Aylık bazda bakıldığında Nisan 2021’de ihracat, önceki yılın aynı ayına kadar yüzde 25 artarak 1,8 milyar dolar, aylık ithalat yüzde 7,6 artarak 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aylık ihracattaki bu büyük artış uyarı çekse de geçtiğimiz yıl pandeminin küresel etkisinin hissedildiği ilk dönemde ihracatın belirgin düşmesi bu oranın yüksek çıkmasında etkin oldu.

Nisan ayında; 2021’in birincil aylarında keskin biçimde çoğalan ithalatın hız kesmesi de bir öteki önemli nokta oldu. Son olarak mart ayında ithalat, önceki yılın benzer ayına göre yüzde 41,5 artış göstermişti.

Dış ticaret dengesi 2021’in başından beri geçtiğimiz yılın arkasından 2021 yılının başından bu yana ithalattaki bu önemli artış dış ticaret dengesine de olumsuz yansıdı.

DIŞ TİCARETTE EN YÜKSEK HACİMLİ ÜRÜNLER

2021’nin birincil 4 ayında ihracatta öne meydana çıkan ürünler sırasıyla fındık içi, un ve makarna olurken bu ürünler toplam ihracatın takriben yüzde 13,9’unu oluşturdu.

Bu 3 mahsul, toplam ithalatın yaklaşık yüzde 24,7’sini, 4’te 1’inden fazlasını oluşturdu.

EN ÇOK İHRACAT YAPAN SEKTÖRLER

2021’in ilk 4 ayına ait dış ticaret verileri sektörlere tarafından incelendiğinde sert kabuklu meyveler, şeker ve şekerli mamuller, yaş meyve, nebati yağ ve sebze sektörleri maksimum ihracat yapan sektörler olarak sıralandı. Toplam ihracatın yüzde 42,8’i bu 5 sektör tarafından gerçekleştirildi.

Benzer dönemde hayvan yemi, bitkisel yağ, un, nişasta ve kakao-çikolata sektörleri ise en fazla ithalat yapan sektörler olarak sıralandı. Toplam ithalatın yüzde 69,7’si, yani 3’te 2’sinden fazlası bu 5 sektör kadar gerçekleştirildi. Bu oranın yüksek olması, ithalatın az sayıda sektörde yoğunlaştığını gösterdi. tek başına Hayvan Yemi Sektörü, 2021’in ilk 4 ayında 1,4 milyar dolara yakın hacim ile toplam ithalatın yüzde 23,8’ini, yani az daha 4’te 1’ini oluşturdu.

İHRACATIN ARTTIĞI VE AZALDIĞI SEKTÖRLER

2021 yılının birincil 4 ayında önceki yılın benzer dönemine kadar ihracatını bedel olarak azami arttıran sektörler şeker ve şekerli mamuller sektörü, yaş meyve sektörü, bitkisel yağ sektörü, sebze sektörü ve balıkçılık-su ürünleri sektörü oldu.

Bu 3 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatımızın yüzde 25,7’sini oluşturdu. Ülkelere göre en çok ihraç ettiğimiz ürünler Irak için un, tavuk eti, gofret ve waffle; Almanya için ambalajlı fındık, fındık içi ve fındık püresi; Rusya içinse mandalina, alabalık ve domates oldu.

Rusya’dan yapılan ithalatta öne meydana çıkan ürünler buğday, ham gündöndü yağı ve dane darı; Brezilya’dan yapılan ithalatta soya fasulyesi, kahve, tütün; Ukrayna’dan yapılan ithalatta dane mısır, soya fasulyesi, buğday kepeği oldu.

.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık