Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

AKP’li çiftçi: Cumhurbaşkanım, birazcık gör, gör şu çiftçiyi. Bittik, bittik. Yazıklar olsun!

4 ay önce
127 kez görüntülendi

AKP’li çiftçi: Cumhurbaşkanım, birazcık gör, gör şu çiftçiyi. Bittik, bittik. Yazıklar olsun!
Reklam

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’nın Karataş İlçesi’ne ast Bahçe Köyü’nde hasat yapılan karpuz tarlasında üreticilerle buluştu. Karpuz üreticilerinin sorunlarını dinleyen, hasat yapılan alanda incelemelerde bulunup durumu yerinde gözleyen Ayhan Barut’a teşekkür eden çiftçiler, çoğalan maliyetlere karşın düşen karpuz fiyatlarına tepki gösterdi. Türkiye’nin en erken karpuz hasadının Adana’da yapıldığına uyarı çeken karpuz üreticileri, hasat ettikleri karpuzu ‘Yazıklar olsun’ diyerek yere atıp kırdı, iktidara tepki gösterdi.

AKP’Lİ ÇİFTÇİ İKTİDARA VERYANSIN ETTİ

AKP üyesi olduğunu belirterek sert sözlerle iktidarı eleştiren karpuz üreticisi Fuat Kumlu, “Burada en çok mağdur olan üretici ve alıcı. Bu akaryakıt bizi kahretti. Yeter Pakdemirli, kendine gel. Baban rahmetli adam gibi adamdı, lakin sen renkli gözlük takmışsın, gerçekleri görmüyorsun. Olmaz böyle. ‘İşi politikaya dökmüşsünüz’ diyorsun ya, ben AKP’liyim, şu ana dek üyeyim. Yaktınız bizi, mahvettiniz. Karpuz 50 kuruş olur mu? Lütfen Cumhurbaşkanım, azıcık gör, gör şu çiftçiyi.Yazıklar olsun” diye konuştu.
 

Maliyetler altında ezilen tüm çiftçiler gibi iktidar partisi AKP üyesi olduğunu belirten Adanalı karpuz üreticisi Fuat Kumlu da, “Bitirdiniz bizi, bittik biz, yazıklar olsun” diye isyan ediyor. Tarıma, çiftçiye artık destek verin!#ÇiftçininHakkınıVerin #ÜreticiİsyanEdiyor pic.twitter.com/SO7PFhsYXx

— Ayhan Barut (@AyhanBarut01) May 30, 2021
“TARLADA 70 KURUŞ, MARKETTE 5 LİRA”

Karpuz hasadının yapıldığı tarlada ürünlerini yere atarak feryat eden çiftçilerle görüşen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ise şunları kaydetti:

” Karpuz üreticisi ağlamaklı ve biçare halde. Daha önce domates, patates, soğan tarlada kalmıştı. Aynı kaderi hemen karpuz üreticisi yaşıyor. Çünkü imal maliyetleri çok yüksek. Dekarda 5-6 bin liraya üretim maliyeti olan çiftlik sahibi, turfanda hasat yapmasına rağmen, ülkenin en erken ve en nitelikli üretimini yapması karşın yarı fiyatına satamıyorlar.

Üzerine herif değil, maliyet çok yüksek. 2002 yılında karpuz üreticisi 1 ton karpuz satıp 1 ton üre gübresi alabiliyordu.2002 yılında 1 litre akaryakıt alabilmek için 5 kilogram karpuz satan çiftlik sahibi, bugün 1 litre mazot alabilmek için 10 kilogram karpuz satış zorunda. İhracat geç açıldı, hala İran’dan karpuz ithal ediliyor ve iç piyasada yüksek fiyatla tüketiliyor.

 Karpuz üreticisinin sorunlarına çözüm bulun, destek verin, ithalatı adamakıllı yasaklayın. Mahalle pazarlarını açın, karpuz tüketimini teşvik edin. Tarlada 70 kuruşa satılmayan karpuzu marketlerde 5 liraya sattırmayın. Aradaki bu farkı elleri nasırlı, alnı terli karpuz üreticilerine verin.”

“BU VİCDANSIZLIKTIR”

Bahçe Köyü’nde 55 dönümde karpuz üreten Sergen Şahbaz ise maliyetlerin çok arttığını belirterek, “Karpuzun üretim maliyeti dekarda 5-6 bin lirayı buluyor. Karpuzu bu duruma getirene dek toprağa kanımızı döküyoruz. Ürünü dekarda 2 bin 500 liraya satamıyoruz” dedi.

80 dönüm alanda karpuz eken Mehmet Şahbaz da, geçen seneye kadar maliyetlerin yüzde 50 arttığını, ürünlerini satamadıklarını, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilerin yanına durmadığını, az kalsın düşman gibi davrandığını söyledi.Hangi markete giderseniz gidin 4-6 liradan altında karpuz satmıyorlar. Bu vicdansızlıktır” şeklinde konuştu..

Reklam

AKP’li çiftçi: Cumhurbaşkanım, birazcık gör, gör şu çiftçiyi. Bittik, bittik. Yazıklar olsun! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık