Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Türkiye-Avusturya gerilimi: Büyükelçi Ozan Ceyhun, Avusturya Dışişleri’ne çağrıldı

2 ay önce
37 kez görüntülendi

Türkiye-Avusturya gerilimi: Büyükelçi Ozan Ceyhun, Avusturya Dışişleri’ne çağrıldı
Reklam

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, başbakanlık binasına İsrail bayrağı çeken Avusturya’ya yönelik sözleri peşinde Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun Avusturya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Avusturya Dışişleri Bakanı da, Erdoğan’ın sözleri hakkında izah etme yaptı.

Avusturya’da Başbakan Sebastian Kurz ve Dışişleri Bakanı Schallenberg cuma günü Gazze’den İsrail topraklarına yönelik roket saldırılarını kınamıştı. Bunun bir işareti olarak da Viyana’da Avusturya başbakanlık ve dışişleri bakanlığı binalarına İsrail bayrağı çekilmişti.

Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda Avusturya hükümetinin İsrail’e destek vermesini, “Başbakanlık binasına İsrail bayrağı çeken Avusturya devletini telin ediyorum, böyle bir resmi makama bir terör devletinin bayrağını çekmek terörle izdüşümü bir hayat yaşamak demektir” ifadeleriyle eleştirmişti. Erdoğan, “Avusturya devleti illaki soykırıma tabi tuttukları Yahudilerin faturasını Müslümanlara ödetmeye çalışıyor. Benzer şekilde İsrail’in Kudüs’te ve Gazze’de yaptıklarına yardım veren öteki ülkeler de çocuk katillerinin günahlarına karşılıklı elde etmek suretiyle tarihe ve insanlığa karşısında işledikleri bu suçun karasıyla anılacaklardır” demişti.

AVUSTURYALI BAKANLARDAN ERDOĞAN’A YANIT

Erdoğan’ın ifadeleri ardından Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg, Ortadoğu’daki çatışmanın öfkelenerek çözülemeyeceğini, Türkiye’nin gerilimin düşürülmesine katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

Bakan, “Ortadoğu’daki çatışma öfkelenerek çözülemez.Bize eylem yasasını dayatmalarına müsade vermemeliyiz” derken İsrail’in yanında bulunan, Avusturya hükümetinin de dahil olduğu hükümetlere yönelik bu nesil saldırılarla Türk siyasetçilerin bir kere daha ‘dehşet hukuk anlayışlarını’ ortaya koyduklarını savundu. Schallenberg, “Türkiye’yi ateşe körükle gitmek yerine, hemen gerilimin düşürülmesine katkıda bulunmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ülkenin İçişleri Bakanı Karl Nehammer ise, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını “İsrail krizi” olarak tanımlayarak, bu gerilimin artmasında Türkiye’nin rol oynadığını söyledi.

Türkiye’nin, söz konusu gerginliğe ne nesil bir etkisinin olduğuna ilişkin soru üzerine ise Nehammer, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına işaret ederek, Viyana’da düzenlenen gösterilerde Türk bayraklarının açılmasının ve İsrail politikaları karşıtı eylemlere Türk kökenli vatandaşların yardım vermesinin, gerilimi artırdığı iddiasında bulundu.

DIŞİŞLER BAKANLIĞI’NDAN AVUSTURYA’YA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Nehammer’e verdiği yanıtta, “Avusturya İçişleri Bakanı’nın, İsrail’in Filistinlileri hedef alan kaba saldırılarına karşı Viyana’da gerçekleştirilen protesto gösterileri bağlamında bugün ülkemiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında yaptığı gerçeklikten kopuk beyanları külliyen reddediyor ve kınıyoruz.

Reklam

Türkiye-Avusturya gerilimi: Büyükelçi Ozan Ceyhun, Avusturya Dışişleri’ne çağrıldı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık