Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Ankara’da esnaf ücret levhalarını yaktı: Ekmek teknelerimizi istiyoruz

4 ay önce
31 kez görüntülendi

Ankara’da esnaf ücret levhalarını yaktı: Ekmek teknelerimizi istiyoruz
Reklam

Ankara’da esnaf, pandemi sürecinde hesaplı desteklerin tatmin edici olmaması ve uzun süredir iş yapamamaları sebebiyle eylem yaptı. Yapılan basın açıklamasında konuşan Esnaf Fatih Yerli, “3 kuruş fiziki takviye yok, ekmek teknelerimizi istiyoruz. Bugün burada ödenti levhalarımızı yakarak tepkimizi sembolik bir biçimde göstereceğiz. 1 Haziran tarihinde biz ve Türkiye’nin dört bir tarafındaki bütün esnaf kardeşlerimiz yeniden kapatmamak üzere dükkanlarını açacaktır. Bunun son kapanma olduğunu buradan deklare ederiz.” dedi.

Esnaf, Ankara Valiliği önünde yapmak istediği eyleme, polisin izin vermemesi üzerine Ataç Cadde’ta “Artık Yeter” pankartıyla bir araya geldi. Basın açıklamasında konuşan Esnaf Fatih Yerli, “2020 yılının mart ayından itibaren salgın bahanesiyle başlayan kısıtlamalar hepimizi değil etmektedir. Türkiye’de milyonlarca insan bir buçuk yıldır rızkından, ekmeğinden edildi. 55 milyon insan bankalara borçlu, her gün borç batağından çıkamayan insanların intihar haberleri geliyor. Bütün özgürlüklerin elimizden alındığı bu süreçte, bizlere ölümü gösterip sıtmaya razı olmamızı bekliyorlar. Yüz binlerce esnafa cebren kepenk indirtilirken, fazla uluslu holdingler, zincir şirketler, oteller, AVM’ler, internet tabanlı şirketler sermaye ve karlarını üçe-beşe katlıyor. Yaşanan şey, minik esnafın değil edilmesi ve milyonlarca insanın bütün varlıklarının büyük sermayelere devredilmesinin operasyonudur. Bununla çaba etmek zorundayız” diye konuştu.

“ESNAF GÜNAH KEÇİSİ OLDU”

Yayımlanan genelgelerle anayasanın askıya alındığını açıklayan Yerli, “Halkımızın onuru ve haysiyeti ayaklar altına alınıyor. Halkımız, Turizm Bakanlığının reklam filmlerindeki gibi maskesinde ’aşıları tam’ ibaresi bulunacak köleler değildir. İnsanlığımıza sonuna kadar sahip çıkacağız.  Lokantalar, kafeler, dere ocakları, kıraathaneler, barlar, internet kafeler, halı sahalar, spor salonları hamamlar özellikle günah keçisi haline geldi. Fakat bu işletmelerin bulaşma kaynağı olduğuna dair tek bir alıştırma yok. öte yandan, balık istifi toplu nakliye, her gün binlerce insanın girdiği AVM ve süper marketler, full çeken oteller, kongreler, dizi setleri bütün bu yaşadığımız sürecin iğrenç bir tiyatro olduğunu gösteriyor. Bu küresel tiyatroda figüran olmayacağız” dedi.

“3 KURUŞLUK MADDİ YARDIM DEĞİL, EKMEK TEKNEMİZİ İSTİYORUZ”

Esnafın, toplumun yardıma fakir kimseleri olmadığını açıklayan Yerli, “Tam tersine toplumsal yapının mihenk taşıyız. Esnafız. Dolayısıyla, 3 kuruş fiziksel yardım değil, ekmek teknelerimizi istiyoruz. Bugün burada ödenti levhalarımızı yakarak tepkimizi sembolik bir biçimde göstereceğiz. 1 Haziran tarihinde biz ve Türkiye’nin dört bir tarafındaki bütün esnaf kardeşlerimiz bir daha kapatmamak üzere dükkanlarını açacaktır. Bunun son kapanma olduğunu buradan deklare ederiz” diye konuştu. (Evrensel)
 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık