Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Yangında bile vurgun yapıyorlar: 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon ₺

4 ay önce
164 kez görüntülendi

Yangında bile vurgun yapıyorlar: 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon ₺
Reklam

Orman Bakanlığı yangın söndürme uçağı kiralama ihalesi açtı. THK’nın bakımı yapılmış uçuşa hazır 5 uçağı bu yıl da ihaleye sokulmadı. 4 işyeri katıldığı ihale en fiyatı yüksek teklifi sunan firmaya verildi. Türkiye, 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödeyecek.

BAKANLIK İHALE SONUÇLARINI GİZLİYOR

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre pandemi sonrası daha da ağırlaşan idareli şartlar nedeniyle toplumun büyük bölümü nefes alamazken devlet, bütçe kaynaklarını yersiz harcamaya devam ediyor. Üç yıldır Türk Hava Kurumu’nun bakımları yapılmış göreve hazırlanmış 5 yangın söndürme uçağını kullanmamakta ısrar eden Orman Bakanlığı, bu sene da milyonlarca dolar ödeyerek yurtdışından uçak kiralamaya çalışıyor. Bakanlık, yaz döneminde yaşanacak orman yangınlarıyla çaba için 5 amfibik uçak kiralamak üzere birincil ihaleyi 29 Ocak’ta düzenledi ama çok yüksek teklifler geldiği gerekçesiyle iptal etti. 9 Mart’ta ihale yenilendi fakat aradan geçen iki buçuk aya rağmen sonucu açıklanmadı, hâlâ saklanıyor.İhaleye 4 firma ve ortaklık katıldı ama anlaşılmaz şekilde en fiyatı yüksek teklifi veren ihaleyi aldı. İhale Türk Hava Kurumu ile CMC iş ortaklığına verildi. Ortaklığın getireceği 3 uçağa, 1 Haziran-31 Ekim arasındaki 153 gün için toplam 203 milyon TL ödeme yapılacak. THK’nın sadece işletme ruhsatı ve uçakların bakımına destek olup küçük bir komite alacağı lakin belli başlı gelirin, CMC Savunma Sanayi A.Ş. tarafından tahsil edileceği belirtiliyor. CMC Savunma sektörce çok tanınan bir işyeri yok. Kamuya yansıyan tek isim Azeri kökenli Idare Heyeti Üyesi Fizuli Mollayev.

THK’NIN KATILAMAMA NEDENİ 100 LİTRELİK EKSİKLİK

Geçtiğimiz yıl aynı firmadan kiralanan Beriyev 200 tipi benzer 2 uçağa 120 gün için 84 milyon TL kira ödenmişti. Her bir uçağın günlük kiralama bedeli 350 bin lirayı aşıyordu. Bu sene ise kiralanan 3 uçağa 153 gün için 203 milyon 107 bin lira ödenecek. Her bir uçak için kiralama maliyeti 67.7 milyon lira olacak. Her bir uçak için takriben maliyet 59.2 milyon TL olarak belirlenmişti. Takriben 30 yıl orman yangınlarıyla başarıyla uğraş eden THK, iki yıldır kendi uçaklarıyla ihalelere katılamıyor.100 litre edilerek yerli olanak çöpe atılıyor. Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin uçakların hazır olmadığına ilişkin iddiaları, bizzat THK’nın başına kayyum olarak atanan AKP’li eski Bakan Cenap Aşçı kadar yalanlanmıştı. THK’nın 5 uçağı 3 yıldır Etimesgut’taki hangardan çıkarılmıyor.

RAKİP FİRMALAR ELENDİ

İhalenin zinde adaylarından Nil Yapı, Sağlıklı Grup ve Duru Havacılık İş Ortaklığı ihaleye katılmasında sakınca görülmediği halde, ihaleden 27 gün sonradan yasaklı listesine sokularak elendi. Düşük öneri veren diğer iki firmanın da (Özden Katering ve Tunç Kurumsal Hizmetler) şartnameye yerinde olmadığı belirtiliyor. THK’nın hazırlanmış uçaklarını kullanmamakta direnen Türkiye, 3 yıldır orman yangınlarıyla havadan mücadelede planladığı kadar uçak bulamıyor. 2019 yılında hiç uçaksız bir sezon geçiren Türkiye büyük kayıplar vermişti. Geçtiğimiz sene Bakanlık 4 uçak için ihaleye çıktı fakat 2 uçak miktar edebildi. Bu yıl da 5 uçak için ihale yapıldı oysa yalnızca 3 tane bulunabildi. Planlamada iki uçak konuşlandırılması öngörülen Çanakkale ve Muğla’da bu sene da yangınlarla uçaksız çaba edilecek..

Reklam

Yangında bile vurgun yapıyorlar: 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon ₺ Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık