Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç asgari aidat ödeniyor

4 ay önce
37 kez görüntülendi

Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç asgari aidat ödeniyor
Reklam

Bir saatte 1.666 aracın geçmesi için garanti bahşedilen Osmangazi Köprüsü’ne geçmeyen araçlar için bayramda her dakika 9 bin 500 TL ödeniyor.

Tam kapanmada geçilmeyen köprü ve otoyollara geçiş garantisi kapsamında Define tarafından milyonlarca liralık ödeme yapılacak. Yalnızca Osmangazi Köprüsü için vatandaşın cebinden dakikada üç minimum ücretten daha pozitif para çıkacak.

JURNAL ÖDEME 18.7 MİLYON LİRA

Ramazan Bayramı’nda salgın dolayısıyla alınan kısıtlamalardan dolayı köprü ve otoyollar manâsız kaldı. Mücbir sebebe rağmen yap-işlet-devret (YİD) modeliyle işletilen otoyol ve köprüler için Define milyonlarca liralık garanti ödemesi yapacak. Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerine her saat 88 bin 750 dolar, günlük 17 milyon 700 bin lira garanti ödemesi yapılacak.

VASITA BAŞINA 35 DOLAR ÖDEME

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bayram döneminde YİD zarfında yapılacak ödemelerde en yüksek payı Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinin alacağına uyarı çekerek, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne jurnal 135 bin vasita geçiş garantisi ve garanti ödemesi olarak da vasita başına ‘3 dolar artı KDV’ verilecek. Osmangazi Köprüsü için de jurnal 40 bin araç geçiş garantisi dahilinde‘35 dolar artı KDV’ ödeme yapılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne dakikada 330 dolar, saat başına 19 bin 750 dolar, günde 474 bin dolar garanti veriliyor” dedi.

KÖPRÜ DURDUĞU YERDE PARA BASIYOR

Akın, Osmangazi Köprüsü’ne verilen garanti kapsamında bir saat içerisinde 1.666 aracın geçmesi gerektiğini belirterek, “Buna kadar dakikada 28 aracın geçmesi gerekiyor. Başka bir deyişle dakikada 1.156 dolar (9 bin 500 TL), saat başına 69 bin 384 dolar, bir günde ise 1 milyon 665 bin dolar garanti veriliyor. Güncel döviz kuruna kadar 13 milyon 780 bin lira” ifadelerini kullandı.

“MANÂSIZ KÖPRÜLERE YARDIM VERİLMESİN” TALEBİ

Tam kapanma döneminde bugüne değin kullanılmayan yol ve köprüler için yandaşlara ballı, kaymaklı garantilerin tam gaz ödeneceğini kaydeden Akın, “Vatandaşa hiçbir yardim vermeden ve garip yasaklarla mağdur ettiğiniz yeter, hiç olmazsa bayramda abes kalacak otoyol ve köprüler için kamudan garanti ödemesi yapılmasın. Vatandaşa yardim vermediniz, dahası onun parasını manâsız köprülere ve yollara harcamayın” diye konuştu.

Reklam

Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç asgari aidat ödeniyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık