Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasında yeni dönem

5 ay önce
22 kez görüntülendi

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasında yeni dönem
Reklam

18 Mart’ta yürürlüğe giren tavan fiyat uygulaması, 19 Mayıs saat 00.00 itibarıyla sonlandırılacak ve fiyatlar başvuru formu öncesinde olduğu gibi özgürlük piyasa koşullarında belirlenecek.

Tavan fiyat kararıyla akaryakıtta 17 ila 20 kuruş aralarında indirim gerçekleşmiş, bazı şehirlerde indirimler 40 kuruşu bulmuştu.

Aktüel tavan fiyat tablosuna kadar, İstanbul Avrupa Yakası’nda benzinin litre fiyatı en yüksek 7,07 lira, motorinin litre fiyatı 6,43 lira, Anadolu Yakası’nda ise benzinin litresi en yüksek 7,09 lira, motorinin ise 6,45 lira olmuştu.

Ankara’da benzinin litresi 7,15 lira, motorinin litresi 6,51 lira olarak belirlenirken, İzmir’de benzinin litresi en yüksek 7,16 lira, motorinin litresi ise 6,52 lira olmuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerinden derlenen bilgilere kadar, özellikle büyük şehirlerde yaşayan çoğu vatandaşın bu süreci memleketlerinde veya tatil beldelerinde dinmek nedeniyle seyahate çıkmaları akaryakıt satışlarının sıradan yüzde 25 artmasına niçin oldu.

Buna kadar, 28 Nisan’da yoğunlaşan seyahatler nedeniyle motorin satışları 73,5 milyon, benzin satışları ise yaklaşık 12 milyon litreye ulaştı.

Tam kapanmanın başlamasından bir gün önceki 29 Nisan’da (Perşembe) ise 76,5 milyon litre motorin satışı gerçekleştirildi. Yakıt satışları ise 13,6 milyon litre olarak kayıtlara geçti.

Böylece, bir günde satılan akaryakıt miktarı 90 milyon litreyi aştı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık