Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Einstein’in el yazısıyla yazdığı E=mc²’li mektup rekor fiyata satışa çıkıyor

5 ay önce
123 kez görüntülendi

Einstein’in el yazısıyla yazdığı E=mc²’li mektup rekor fiyata satışa çıkıyor
Reklam

Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman teorik fizikçi Albert Einstein göre yazılan ve tarihin en ünlü denklemi ‘E = mc2’ formülünü içeren mektup, 400 bin dolar (3 milyon 387 bin TL) gibi rekor bir fiyata satışa çıkarılıyor.

ABD’deki RR açık arttırma evinden yapılan açıklamaya göre, Einstein’ın 1946 yılında Polonyalı Amerikalı fizikçi Ludwik Silberstein’a gönderdiği mektupta, fizikte kütle-enerji eşdeğerliğinin temel formülü olarak bilinen ‘E=mc2’ formülünün elle yazılmış bir versiyonu yer alıyor. Söz konusu mektup, Einstein’in diğer bir takım mektuplarıyla birlikte açık artırmaya çıkarılacak.

ALBERT EINSTEIN KİMDİR?

Albert Einstein, genel ve özel görelilik teorilerini ilk olarak geliştiren Alman fizikçi, bilim insanı olarak biliniyor. Fotoelektrik tesir çalışmasıyla 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandı. 1879 yılında doğan Einstein, 1931 yılına kadar Almanya’da yaşadı. Nazi Partisinin kendisini kasıt göstermesinden sonradan, Almanya’yı terk ederek, Alman vatandaşlığından kendi isteği doğrultusunda çıktı. İki evlilik yapan Albert Einstein, birincil eşinden 3 çocuk sahibi oldu. Hayatını düşünmeye, sorgulamaya ve bilime adayan Einstein 76 yaşındayken New Jersey Amerika’da hayatını kaybetti. Albert Einstein, dünyanın manâlı düşünürleri arasında yer alıyor.

Reklam

Einstein’in el yazısıyla yazdığı E=mc²’li mektup rekor fiyata satışa çıkıyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık