Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

İkizdere’de doğa katliamı sürüyor: Nehir ve şelaleler taşla dolduruldu

4 ay önce
129 kez görüntülendi

İkizdere’de doğa katliamı sürüyor: Nehir ve şelaleler taşla dolduruldu
Reklam

Yöre halkının direnişine karşın kolluk kuvvetlerinin desteğiyle İkizdere’de taş ocağı açmaya istikrarlı olan Saray’a yakın müteahhitlerden Cengiz Holding, bölgede doğa katliamını sürdürüyor. Taş ocağı olacak bölgedeki çay ve şelaleler taşla dolduruldu.

İŞ MAKİNELERİ DERELERİ TAŞLA DOLDURDU

Rize İkizdere’de yer alan İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı gerçekleştirmek isteyen Cengiz İnşaat’a karşısında direniş dün de sürdürüldü. İşkencedere’de Cengiz İnşaat’ın meslek makinelerinin şelale ve dere yataklarını taşla doldurmasına tepki gösteren köylüler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın proje dosyasında çay ve akarsu yatağında herhangi bir şekilde müdahale edilmeyeceğine dair devlete ait taahhüdü olduğunu belirtti.

“DEREDE YAŞAM SONA ERECEK” İSYANI

Şirket yetkilileri ise “Biz döktüğümüz malzemeyi derenin içinden almayı vaat ettik. Alacağız. ‘Böyle eğimli bir arazide dereye taş gitmeyecek’ böyle bir mühendislik değil” demekle yetindi. Cumhuriyet’cilt Leyla Kılıç’a konuşan köylüler ise “Burada can kalmadıktan daha sonra alsan ne olur?” dedi.

PATLATILAN DİNAMİTLER EVLERİN DUVARLARINI ÇATLATTI

İşkencedere Vadisi’nin 3 kilometre uzağında bulunan diğer bir taşocağında dinamit patlatılması sonrası çevrede yer alan evlerin duvarları çatladı. İkizdere’de direnen köylüler “3 kilometre uzağımızda patlatılan dinamitlerin yarattığı tahrip ortada. Evlerimize komşu kuracağınız taşocağında patlatılan dinamitlerin yaşam alanlarımızı nasıl etkileyeceğini göremiyor musunuz? Bize marjinal diyenlere bir defa daha sesleniyoruz: Biz yaşam alanlarımızı savunuyoruz” dediler.

VEKİLLER KÖYLÜLERE YARDIM VERDİ

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekâroğlu, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve Rize İl Başkanı Saltuk Deniz doğa nöbetine katılarak direnişçilere yardim verdi. Milletvekilleri ve köylüler nehir yatağının taşla doldurulmasına karşı çıktı.

Reklam

İkizdere’de doğa katliamı sürüyor: Nehir ve şelaleler taşla dolduruldu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık