2. Memleketler arası Distopya Sinema Şenliği Ön Heyeti Aşikâr Oldu

2. Memleketler arası Distopya Sinema Şenliği Ön Heyeti Aşikâr Oldu

ABONE OL
Ekim 23, 2022 00:03
2. Memleketler arası Distopya Sinema Şenliği Ön Heyeti Aşikâr Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 19-20 Kasım tarihlerinde 2’nci sefer seyircisiyle buluşacak olan “Uluslararası Distopya Sinema Festivali”nin ön heyet üyeleri açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve BKM Mutfak’ın işbirliğiyle gerçekleştirilecek “2. Memleketler arası Distopya Sinema Festivali”, bu yıl 19-20 Kasım tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sinema Salonu’nda sinemaseverleri ağırlayacak. Şenliğin programında ulusal ve milletlerarası distopik sinemalardan oluşan Uzun Metraj Sinema Seçkisi, Ulusal Kısa Sinema Senaryo Yarışı ve Memleketler arası Kısa Sinema Yarışı yer alacak.

Ulusal Kısa Sinema Senaryo Yarışması’nın Ön Heyeti

Distopya tipindeki projeleri destekleyerek, kesime yeni direktörler kazandırmayı amaçlayan Ulusal Kısa Sinema Senaryo Yarışması, Türkiye’den distopya cinsindeki kısa sinema senaryolarının iştirakine açık olarak gerçekleşiyor. Ulusal Kısa Sinema Senaryo Yarışması’nda finalistleri belirleyecek olan ön heyette bu yıl; direktörler Mehmet Parmaksız ve Mesut Gengeç ileoyuncu Pelin Oruç bulunuyor.

Yarışma kapsamında belirlenecek “En Yeterli Senaryo”ya para mükafatı verilmesinin yanı sıra projenin sinemaya dönüşmesi sürecinde Milletlerarası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından mentorluk sağlanacak.

Uluslararası Kısa Sinema Yarışması’nın Ön Heyeti

Distopya çeşidinde kurmaca, canlandırma, deneysel ve belgesel kısa sinemalar ile Türkiye ve dünyadan tüm kısa sinema direktörlerinin iştirak sağladığı Uluslararası Kısa Sinema Yarışması’nın ön heyet üyeleri ortasında üretimci Koray Kefal, oyuncu Ömür Akkan ve direktör Yeliz Gürkan yer alıyor.

İlki geçtiğimiz yıl Aralık ayında, direktör Hatice Aşkın’ın yöneticiliğinde düzenlenen “Uluslararası Distopya Sinema Festivali”, Türkiye’de distopya tipindeki sinemalara alan açmayı, sırf distopya tipine mahsus sinemalara yer vererek, distopyanın daha güzel kavranmasını ve bu cinsin tüm ayrıntılarına dikkat çekmeyi hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.