1300 rakımlı Hasan Dağı yamaç paraşütü tutkunlarının yeri oldu

1300 rakımlı Hasan Dağı yamaç paraşütü tutkunlarının yeri oldu

ABONE OL
Kasım 21, 2022 21:00
1300 rakımlı Hasan Dağı yamaç paraşütü tutkunlarının yeri oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çengeller köyünde bulunan ve kuş uçuşu 50 kilometreye varan arada havada kalma imkanı sunan bin 300 rakımlı Hasan Dağı, termik akışı ve eşsiz doğasıyla yamaç paraşütçülerin ilgi odağı oldu.

Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde yamaç paraşütü meraklılarının yıllardır mesken tuttuğu bin 300 metre yüksekliğe sahip Hasan Dağı, Bursa, Kütahya, Ankara, Afyonkarahisar, Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Eskişehir üzere etraf vilayetlerden gelen yamaç paraşütçüye ilgi odağı oluyor. Çengeller köyüne 6 kilometre uzaklıktaki Hasan Dağı’nda bu yıl birincisi düzenlenen ‘Havacılık ve Yamaç Paraşütü’ şenliği düzenlendi. Gölpazarı Belediyesi takviyeleriyle düzenlenen şenliğe birçok vilayetten yamaç paraşütçüsü katılırken, 60 paraşüt atleti, 600 metreye kadar yükselip, uçuş yaptı.

“Termik yükselme için de uygun bir yer. İniş alanı da çok güzel”

Afyonkarahisar’dan aktifliğe katılan Ozan Ceylan, “İlk sorti uçuşumu biraz evvel yaptım. Burası take-offtu çok hoş, kalkış için çok uygun. Termik yükselme için de uygun bir yer. İniş alanı da çok hoş. Yaklaşık 60’a yakın pilot gördüm ben etraf vilayetlerden. İnşallah bundan sonra da devamı gelir” dedi.

“Gençlerimizin de eğitim alıp bu sporla uğraşmalarını istiyoruz”

Nedim Küçük ise, yamaç paraşütü pilotu olduğunu, 10 yıldan beri Hasan Dağı’na uçuşa geldiklerini anlatarak, “Bölgenin gençlerine birebir vakitte meslek teşkil etsin, havacılığı sevsinler diye buraya kamp alanı yaptım. Bu kampın burada olması münasebetiyle bu sene Gölpazarı Belediyemizin takviyesi ile birinci şenliğimizi gerçekleştirdik. Epeyce hoş ve hareketli geçti. Belediye liderimiz bunun bir birinci olduğunu ve bunun devamının geleceği konusunda bize taahhütlerde bulundu, ümitlendirdi. Bütün yamaç paraşütü sevenleri buraya bekliyoruz. Gençlerimizin de eğitim alıp bu sporla uğraşmalarını istiyor ve bekliyoruz. Burası çok hoş bir alan. Tabiatla baş başa. Gökçeler ve Hasan Dağı bu bölge açık söyleyeyim, görülmesi ve yaşanması gereken heyecanlara hamile. Hepinizi bekliyorum. Bu hoşlukta birlikte uçalım” dedi.

Öte yandan 3 gün süren aktiflikte profesyonel ekstrem sportmenlerin yanı sıra etraf vilayetlerden birçok turist aktiviteleri izlemek ve eğlenmek için kamplarını kurarak bu heyecana ortak oldu. Aktiflikte, tandem paraşüt uçuşunun yanı sıra İnsansız Hava Araçları (İHA) tanıtımları, paramotor, İHA simülasyon şovları ve çeşitli aktiviteler renkli imgelere sahne oldu. – BİLECİK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.