10. Boğaziçi Sinema Festivali’nde Altın Yunus’lar Sahiplerini Buldu

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nde Altın Yunus’lar Sahiplerini Buldu

ABONE OL
Ekim 31, 2022 22:51
10. Boğaziçi Sinema Festivali’nde Altın Yunus’lar Sahiplerini Buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

21-28 Ekim tarihleri ortasında sinemaseverlerle buluşan 10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin, 28 Ekim akşamı gerçekleştirilen ödül merasiminde “Altın Yunus” mükafatını alan isimler aşikâr oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün dayanağı, VakıfBank’ın Ana Sponsorluğu, TRT’nin Kurumsal İş Paydaşlığı, Anadolu Ajansı’nın Küresel Bağlantı İştiraki ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 21-28 Ekim tarihleri ortasında düzenlenen 10. Boğaziçi Sinema Festivali, 28 Ekim Cuma günü AKM Tiyatro Salonu’ndaki ödül merasimiyle sona erdi.

Törende Selcen Ergun’un yönettiği “Kar ve Ayı”, Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda En Uygun Sinema seçilerek 100 bin TL kıymetindeki Altın Yunus Ödülü’nü kazandı. Şenliğin Milletlerarası Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda iseYoussef Chebbi’nin “Ashkal” sineması En Uygun Sinema seçilirken, Bosphorus Sinema Lab’ın takviye vereceği projeler de belirli oldu. Merasimin sunuculuğunu ise Korhan Abay üstlendi.

Film grupları, davetliler ve basın mensuplarının iştirak gösterdiği merasimin açılış konuşmasını Boğaziçi Sinema Şenliği Lideri Ogün Şanlıer yaptı.Şanlıer, “Festivalimiz bu yılda 10. yaşına girdi. Kısa müddetlerde çok büyük muvaffakiyetler elde etti.” diye konuştu.

Ildikó Enyedi’ye Onur Ödülü

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin kapanış merasiminde “On Body and Soul”, “Az én XX. Századom”, “The Story of My Wife” sinemalarının Macar senarist ve direktörü Ildikó Enyedi’ye Onur Mükafatı verildi.

Enyedi’ye mükafatını Boğaziçi Sinema Şenliği Başkanı Ogün Şanlıer takdim etti. Mükafatı kabul eden, sıradan insanların hayatına sıradışı dokunuşlar sunan direktör Ildikó Enyedi ise ödül için teşekkür ederken, “Çok inişli çıkışlı ve sistemsiz mesleğimin bir modülünü vurguladığınız için ayrıyeten teşekkür ederim. Bunun bir son olmadığına inanıyorum. Zira sinemalar çekmeyi seviyorum. Daha fazla sinemalar için benim adıma umutlu olun.” diye konuştu.

Yılın En Âlâ Yerli Sineması “Kar ve Ayı”

Başkanlığını direktör Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı ve Cannes Sinema Festivali’nin Sinema Departmanı Yöneticisi ve Şenlik Yönetici Yardımcısı Christian Jeune, üretimci Zeynep Atakan, yönetmen Biket İlhan, müellif ve antropolog Irmak Zileli’den oluşan Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı heyeti, Selcen Ergun’un yönettiği “Kar ve Ayı”yı yılın en düzgün yerli sineması seçti. Semih Kaplanoğlu, heyetin münasebeti olarak, “Eserlere; bir direktörün birinci sineması ya da deneyimli bir direktörün sineması manasında değil; kelam konusu yapıtın; bir senaryoyu, bir öyküyü nasıl anlattığı tarafında baktık. Sinemanın ham unsuru vaktin nasıl kullanıldığına, oyuncuların karakterleri vasıtasıyla insan ruhunun labirentlerinde nasıl yürüdüklerine, senaryonun kurgu becerisi ile gönüllerin arkasını nasıl inşa ettiğine dikkat kesildik. Gördük ki; bir sinemadaki ağır ve eşsiz sinematografik an, o sinemanın taşıdığı bütün kusurları örtecek kadar etkileyici olabiliyor. Ya da birey üzereymiş gibi görünen vicdani bir hesaplaşma ucuz sloganlara ve nefrete başvurmadan, sanatımızın tüm incelikleriyle anlatıldığında, yalnızca o bireye değil hepimize ve fahri travmalarımıza açıklık getiriyor.” sözlerine yer verdi.

Ödülünü Jüri Lideri Semih Kaplanoğlu’ndan teslim alan Selcen Ergun, “Film yapmak çok güç bir şey. Birinci sinema yapmak daha da güç bir şey. Bir bayan olarak birinci sineması yapmak çok daha güç bir şey. Bunu bütün bu süreçte anladım. Fakat şunu da anladım, bu türlü en sıkıntı vakitlerimizde kesinlikle bu türlü birileri omzunuzdan tutuyor, yanınızda duruyor. O yüzden daha çok insanın emeği, eforu var bu sinemada.” diye konuştu.

Festivalde Özcan Alper, Karanlık Gece sinemasıyla En Düzgün Direktör Ödülü’nü kazanırken; Selcen Ergun ve Yeşim Aslan ise “Kar ve Ayı” sinemasıyla En Uygun Senaryo Ödülü’ne layık görüldü. Merve Dizdar, “Kar ve Ayı” sinemasındaki rolüyle En Yeterli Bayan Oyuncu Ödülü ve Berkay Ateş, “Karanlık Gece” sinemasındaki rolüyle En Yeterli Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. En Güzel Senaryo Ödülü’nü alan Yeşim Aslan, “Her muharririn hayalidir bağımsız sinema yapmak. Bu fırsatı verdiği için direktörümüze çok teşekkür ederim.” dedi. Selcen Ergun ise “İki genç bayan olarak sakinlikle yazdık sineması. Seyirciyi okumaya çağıran bir sinema oldu.” diye konuştu. En Yeterli Bayan Oyuncu Ödülü’nü alan Merve Dizdar, “Öncelikle heyet üyelerimize ve grubuma çok teşekkür ederim. Sanatsız hiçbir günümüz geçmesin.” dedi. En Düzgün Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Berkay Ateş de Yönetmenime, grubumuz ve sinemanın hoşluğu için emek veren herkese teşekkür ederim. sözlerini kullandı.

En Düzgün İmaj Direktörü Ödülü’nün sahibi de Kar ve Ayı sinemasıyla Florent Herry‘nin oldu. Mükafatı alan Herry,Bu kadar hoş bir kıssayı çekmek benim için çok hoştu. dedi. En Güzel Kurgu Ödülü’nün sahibi ise Kar ve Ayı sinemasından Çiçek Kahraman’ın oldu.

Yapımcı ve direktörler Osman Subaşı, Ramazan Arman ve Sevinç Gül Akdere’den oluşan FİYAB (Film Üretimcileri Meslek Birliği) heyeti “Eflatun” sineması ile Cüneyt Karakuş’u FİYAB En Âlâ Üretimci Ödülü’ne layık gördü.

Yönetmenler Raşit Çelikezer, Aydın Sayman ve Kubilay Erkan Yazıcı’dan oluşanFİLM-YÖN (Film Direktörleri Derneği)jürisi, bu yıl Oğuzhan Tercan ismine verilen FİLM-YÖN En Düzgün Direktör ödülüne “Karanlık Gece” sinemasıyla Özcan Alper’i layık gördü.

Ayrıca, direktörlük mesleğinin başında olan isimleri desteklemek ve direktörlerin yeni sinemalarının önünü açmak hedefiyle bu yıl Akli Film’in katkılarıyla verilen 50 bin TL’lik En Yeterli Birinci Sinema Ödülü, Ümran Safter’inyönettiği “Kabahat”ın oldu. Safter, kabul konuşmasında, “Jüriye ve şenliğin tüm işçilerine teşekkür ederim.” sözlerine yer verdi.

Sinema muharrirleri Ali Can Sekmeç ve Ali Ulvi Uyanık, yönetmen Engin Ayça’danoluşanSİYAD (Sinema Muharrirleri Derneği) heyeti, sinema araştırmacısı Agah Özgüç anısına bu yıl birinci defa verdiği SİYAD Ödülü’ne “Bir Umut” sinemasıyla Ümit Köreken’i layık gördü.

Uluslararası Uzun Metraj En Âlâ Sinema “Ashkal” Sinemasının Oldu

Nashen Moodley, Urszula Antoniak, Nenad Dukic, Jan Jilek ve Prof. Dr. Şükrü Sim‘den oluşan Milletlerarası Uzun Metraj Sinema Müsabakası Heyeti ise 50 bin TL bedelindeki Altın Yunus Ödülü’nün sahibini direktör Youssef Chebbi’nin “Ashkal” sineması olarak belirledi. Yarışta, “Six Weeks” sinemasındaki rolüyle Katalin Román, En Âlâ Bayan Oyuncu; “Love Dog” sinemasındaki rolüyle John Dicks de En Âlâ Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Yarışmada, “A Long Break” filmi ileDavit Pirtskhalavat, Uluslararası Uzun Metraj Sinema Yarışı Heyeti tarafından En Âlâ Direktör seçildi. Heyet Özel Mükafatı ise Victim” filmiyle Michal Blaško’ya gitti.

Sinema müellifleri İstek Oylum, Sergey Lavrentiev ve Ştefan Dobroiu’dan oluşan FEDEORA (Avrupa ve Akdeniz Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) heyeti bu yıl birinci defa verilen FEDEORA Ödülü’ne Michal Blaško’nunVictim” sinemasını layık gördü. Mükafatı takdim eden İstek Oylum, bu mükafatın Türkiye’de birinci sefer Boğaziçi Sinema Şenliği kapsamında verildiğini tabir etti.

Ulusal Belgesel ve Kısa Sinema Mükafatları de Sahiplerini Buldu

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin Ulusal Belgesel Sinema Müsabakası ile Kısa Sinema Yarışması’nda mükafatlar sahiplerini buldu.

Aslı Akdağ, Murat Pay ve Selin Şenköken’den oluşan jüri üyeleri, Ulusal Belgesel Yarışması’nda En Güzel Ulusal Belgesel Sinema Ödülü’nü Mahmut Fazıl Coşkun’un “Crossroads” filmine verdi. Ulusal Belgesel Sinema Heyet Özel Mükafatı ise lben Arıcı’nın “Keneddy’nin Doğuşu” filminin oldu.

Emre Kayiş, Samir Karahoda ve Sofia Bohdanowicz’den oluşan Ulusal Kısa Kurmaca heyeti, Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nü “Ice Merchants“ filmiyleJoão Gonzalez’e verirken; En Güzel Ulusal Kısa Kurmaca Sinema mükafatı Barış Kefeli ve khet Taneri’ninBen Tek Siz Hepiniz” filminin oldu. En Uygun Memleketler arası Kısa Kurmaca Sinema mükafatı Anna Fernandez De Paco’nun I Didn’t Make It to Love Her“ filminin oldu. İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü’ne ise Kasım Ördek’in “Birlikte, Yalnız” filmi layık görüldü.

Boshporus Sinema Lab Kazananları Açıklandı

TRT’nin kurumsal iş iştirakiyle düzenlenen Bosphorus Sinema Lab’ın kazananları da gecede muhakkak oldu.

Pitching Platform’unda Avital Bekerman,Faruk Güven ile Gyda Velvin Myklebust’tan oluşan heyet üyeleri sekiz projeyi değerlendirdiler. Pitching Platformu’nda TRT Ortak İmal Mükafatı yapımcılığını Yeşim Aktaş ve direktörlüğünü Yeşim Tonbaz’ın yaptığı “Hacer” isimli projeye giderken; Postbıyık Renk Düzenleme Mükafatı de yapımcılığını Yelin McKay ve direktörlüğünü Ömer Sami Ciminli’nin yaptığı “Rüzgarla Beraber” projesine verildi.

Work in Progress Platformu’nda Work in Progressda Geremia Biagiotti, Serdar Can ile Yohann Cornu’dan oluşan heyet üyeleri de sekiz projeyi değerlendiler. Work in Progress kategorisinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Mükafatı, yapımcılığını Halil Kardaş ve direktörlüğünü Murad Zaloğlu’nun yaptığı “Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok” adlı projesinin olurken, CGV Mars Sinema Dağıtım Mükafatı ise yapımcılığını ve direktörlüğünü Vuslat Saraçoğlu’nun yaptığı “Bildiğin Üzere Değil” isimli projeye verildi.

10. BOĞAZİÇİ SİNEMA ŞENLİĞİ MÜKAFATLAR

ULUSAL UZUN METRAJ SİNEMA YARIŞMASI

En Uygun Ulusal Uzun Metraj Sinema Mükafatı: Kar ve Ayı/ Selcen Ergun

En Uygun Birinci Sinema Mükafatı: Kabahat/ Ümran Safter

En Düzgün Direktör Mükafatı: Karanlık Gece/ Özcan Alper

En Yeterli Senaryo Mükafatı: Kar ve Ayı/ Selcen Ergun-Yeşim Aslan

En Yeterli Bayan Oyuncu Mükafatı: Kar ve Ayı/ Merve Dizdar

En Yeterli Erkek Oyuncu Mükafatı: Karanlık Gece/ Berkay Ateş

En Âlâ Manzara Direktörü Mükafatı: Kar ve Ayı/ Florent Herry

En Düzgün Kurgu Mükafatı: Kar ve Ayı/ Çiçek Kahraman

FİYAB En Düzgün Üretimci Mükafatı: Eflatun/ Cüneyt Karakuş

FİLM-YÖN En Güzel Direktör Mükafatı: Karanlık Gece/ Özcan Alper

SİYAD Mükafatı: Bir Umut/ Ümit Köreken

ULUSLARARARASI UZUN METRAJ SİNEMA YARIŞMASI

En Yeterli Memleketler arası Uzun Metraj Sinema Mükafatı: Ashkal/ Youssef Chebbi

En Güzel Direktör Mükafatı: A Long Break/ Davit Pirtskhalavat

En Âlâ Bayan Oyuncu Mükafatı: Six Weeks/ Katalin Román

En Düzgün Erkek Oyuncu Mükafatı: Love Dog/ John Dicks

Jüri Özel Mükafatı: Victim/ Michal Blaško

FEDEORA Mükafatı: Victim/ Michal Blaško

ULUSAL BELGESEL SİNEMA YARIŞMASI

En Güzel Ulusal Belgesel Mükafatı: Crossroads/ Mahmut Fazıl Coşkun

Jüri Özel Mükafatı: Kennedy’nin Doğuşu/ Gülben Arıcı

KISA SİNEMA YARIŞMASI

Ahmet Uluçay Büyük Mükafatı:Ice Merchants/ João Gonzalez

En Güzel Ulusal Kısa Kurmaca Sinema: Ben Tek Sizsiniz/ Barış Kefeli, Nükhet Taneri

En Güzel Memleketler arası Kısa Kurmaca Sinema: I Didn’t Make It to Love Her/ Anna Fernandez De Paco

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Mükafatı: Birlikte, Yalnız Kasım Ördek

BOSPHORUS SİNEMA LAB

Pitching Platformu

TRT Ortak Üretim Mükafatı: Hacer

Yönetmen: Yeşim Tonbaz

Yapımcı: Yeşim Aktaş, Yeşim Tonbaz

PostBıyık Renk Düzenleme Mükafatı: Rüzgarla Beraber

Yönetmen: Ömer Sami Ciminli

Yapımcı: Yelin McKay

Work in Progress Platformu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Mükafatı: Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok

Yönetmen: Murad Zaloğlu

Yapımcı: Halil Kardaş

CGV Mars Sinema Dağıtım Mükafatı: Bildiğin Üzere Değil

Yönetmen ve Üretimci: Vuslat Saraçoğlu

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.